Najlepší strážca súkromia je každé ráno u vás v zrkadle. Pozrite si 11 rád, ako si ho zabezpečiť

1. Dôveruj, ale preveruj

Na internete je nutná zdravá miera paranoje. Či ide o webovú stránku, správu na sociálnej sieti alebo e-mail, vždy majte na pamäti, že neviete, kto môže sedieť na druhej strane. Najmä pri „ponukách, ktoré sa neodmietajú“.

2. Manažment hesiel

Aj keď slovo manažment evokuje niečo zložité, je to v skutočnosti pomerne jednoduché. Správa hesiel je dôležitá doma aj v práci.

Je dôležité, aby ste používali komplexné heslá. Čo to znamená? Silné a ťažko uhádnuteľné heslo. Zvoľte si napríklad vetu, ktorú ste si prečítali v knihe a ľahko si ju zapamätáte. Použite aj diakritiku a medzery, veľké a malé písmená. Dĺžkou sa neobmedzujte.

Čo je však ešte dôležitejšie, v každej službe používajte jedinečné heslo – zabránite tak kompromitácii všetkých služieb únikom jedného hesla. Pýtate sa, ako si máte všetky tie heslá zapamätať? Určite si ich nepíšte na papierik na monitor. Existuje veľké množstvo bezpečných a používateľsky prístupných programov na správu hesiel.

3. Dvojfaktorová autentifikácia

Ani „dvojfaktorka“ nie je žiadna raketová veda. Už všetky veľké sociálne siete, ale aj aplikácie poskytujú možnosť dvojfaktorovej autentifikácie. Niektoré to dokonca vynucujú.

Princíp dvojfaktorovej autentifikácie spočíva prihlasovaním sa cez ďalší prvok po zadaní hesla. Najčastejšie to býva jednorazový kód, token zo softvérového generátora alebo hardvérový token.

Možností je veľa. Odporúčame však namiesto SMS použiť iný spôsob dvojfaktorovej autentifikácie.

4. Nastavenia zdieľania 

Na sociálnych sieťach zdieľame veľké množstvo obsahu, pričom sa môže dostať aj k neželaným adresátom. Nastavte si preto, čo a s kým môže vaša sociálna sieť zdieľať. Verejné príspevky, dostupné hocikomu, sú totiž výborným zdrojom informácií pre útočníkov.

5. Nové aplikácie a služby 

Ruku na srdce – prečítali ste si niekedy, aké informácie bude zbierať aplikácia, ktorú ste sa chystali nainštalovať? Verte, že mobilná hra nepotrebuje využívať váš mikrofón alebo prístup do e-mailu.

Ak chcete vedieť, ktoré a ako adresné údaje zbiera konkrétna aplikácia, v prípade Apple produktov ich nájdete na webovej stránke Apple Store (nie v aplikácii App Store v zariadení).

Zvážte, či si nainštalujete aplikáciu s takými širokými právami alebo radšej oželiete jej prítomnosť v telefóne. Ak je to možné, zakážte oprávnenia, ktoré aplikácia nepotrebuje. Buďte ostražití aj v prípade falošných aplikácií. V minulosti sme na také už upozorňovali, naše odporúčania si môžete zopakovať na tomto linku.

6. Používané aplikácie a služby 

Naozaj potrebujem v mojom telefóne také množstvo aplikácií? Každá z nich nazbierala aj pri minimálnom používaní určitý objem dát, čo zvyšuje riziko, že sa voľne objavia na internete.

Ak aplikáciu nepoužívate, neznamená to, že na pozadí nezbiera informácie.

Urobte vo svojom telefóne a počítači veľké (nielen jarné) upratovanie. Zbavte sa aplikácií, ktoré už dlho nepoužívate, prípadne tých, ktoré už nepotrebujete. Pri ich mazaní nezabudnite vymazať aj dáta, ktoré nazbierali a v ideálnom prípade si deaktivujte konto, ktoré s nimi vzniklo.

7. Nákupy 

Radi nakupujete na internete? Ak k tomu preferujete platbu kartou, využívajte možnosť tzv. virtuálnej jednorazovej karty. Väčšina bánk už takúto možnosť ponúka.

Celý princíp je založený na tom, že pred nákupom si v aplikácii banky vygenerujete virtuálnu kartu s jednorazovým limitom, pomocou nej zaplatíte a následne jej platnosť zaniká. Nemusíte sa preto strachovať o to, že pri úniku dát útočník získa aj údaje o vašej reálnej karte.

8. Bezpečné prehliadanie 

Aj pri prehliadaní webových stránok odovzdávate kvantum dát, ktoré môžu vypovedať niečo o vašom správaní na internete.

Prečítajte si, aké dáta o vás stránka zbiera a neklikajte hneď na „akceptovať“ pri upozornení na zber dát cez cookies. Aj tu viete aspoň čiastočne upraviť to, čo o vás stránka môže zisťovať.

9. Aktualizácie 

Zlatým pravidlom pri aktualizáciách je nečakať. A to nielen v prípade operačného systému vášho počítača alebo mobilu.

Aktualizujte aj aplikácie, ktoré používate, pretože môžu obsahovať závažné zraniteľnosti, ktoré môže útočník zneužiť a dostať sa tak k vašim dátam a/alebo kontrole vášho zariadenia.

10. Bezpečné internetové spojenie

Zabezpečená Wi-Fi sieť je základ. Pripájať sa na voľne dostupné Wi-Fi siete (aj šifrované) je riskantné. Neviete, kto môže sledovať vašu komunikáciu.

Ak je aj verejná sieť zabezpečená šifrovaním, bezpečnosť to nezvyšuje. Každý, kto sa na ňu pripája, dokáže rozšifrovať akúkoľvek komunikáciu v sieti, lebo kľúč je jednotný pre všetky pripojené zariadenia.

V dnešnej dobe je už štandardným riešením používanie VPN (Virtual Private Network) – šifrovaný tunel ako ďalšia vrstva bezpečnosti nielen pri surfovaní po internete. Treba si však vyberať VPN riešenia s dobrou reputáciou.

11. Jednorazové e-maily

Potrebujete sa zaregistrovať do služby, ktorú použijete iba raz, prípadne neriešite, akým e-mailom sa zaregistrujete?

Využite tzv. dočasný e-mail (disposable e-mail). Je to služba, založená na jednorazovom, resp. dočasnom použití e-mailu (napríklad na 10 minút). Pri úniku dát vám teda bude jedno, že útočník získal informáciu o vašom e-maile – už nebude existovať.


« Späť na zoznam