Odporúčanie: Nákupy počas Black Friday a Cyber Monday

Black Friday (čierny piatok) a Cyber Monday sú dni, kedy obchody lákajú svojich návštevníkov na výpredaje a veľké zľavy. V súvislosti s týmto dňom by sme radi vydali rady pre verejnosť pre verejnosť, týkajúce sa falošných obchodov, podozrivých mailov a prípadoch phishingu, ktoré sú spojené práve s týmito dňami.

Počas týchto dní s mimoriadne atraktívnymi zľavám sa zákazníci často stávajú obeťami kyber útočníkov. Títo kyber útočníci sú zväčša aktívni v rozposielaní mailov s phishingovým obsahom. Opakovane sa stretávame s pokusmi útočníkov, s prevádzkou falošných obchodov, ktorých výsledkom sú nie len že prídete o peniaze, ale aj odcudzenie vašich čísiel osobných údajov a kariet môže útočník zneužívať neskôr.

V tejto súvislosti európska bezpečnostná spoločnosť CSIS našla viac ako 10 000 nových domén, ktoré môžu byť zneužité na podvody počas Black Friday a Cyber Monday.
Len Europol v rámci medzinárodnej operácie v súvislosti s Black Friday zabavil 33 654 domén predávajúcich falošný tovar online.

Naše odporúčania:

 1. Nakupujte od oficiálnych predajcov – ak dostanete mailom alebo iným spôsobom online ponuku na konkrétne produkty, zvážte nákup u oficiálnych predajcov. Väčšina podvodných stránok láka zákazníkov na veľmi nízke ceny alebo iné neočakávané výhodné podmienky. Čo často znamená, že Vám neplánuje tento tovar predať alebo predáva falošný tovar.
 2. Overte si ceny –Ak vás stránka láka na ceny, ktoré nekorešpondujú s cenami na ostatných stránkach s tým istým produktom, mali by ste sa jej vyhnúť. Aj počas Black Friday alebo Cyber Monday oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku.
 3. Obchodné podmienky – každý seriózny predajca má na svojej webovej stránke obchodné podmienky a reklamačný poriadok. Na väčšine podvodných stránok takýto obsah chýba, alebo sú obchodné podmienky zjavne nevýhodné pre nakupujúceho. Toto nie je známka dôveryhodného obchodu.
 4. Recenzie – ak si chcete overiť, či je stránka legitímna, vyhľadajte si na internete recenzie. Môžu Vám pomôcť či obchodníkovi dôverujete. S novo registrovanými doménami môže byť problém nájsť užitočné recenzie, ak bola doména registrovaná len niekoľko dní pred tým, ako začala ponúkať produkty, resp. pár dní pred Black Friday, môžete to považovať za podozrivé. Overiť si to môžete prostredníctvom voľne dostupných webových nástrojov, napríklad https://www.whois.net.
 5. Dizajn a zabezpečenie stránky – veľa podvodných stránok sa snaží kopírovať dizajn oficiálnych predajcov. Všímajte si chyby na stránke, napríklad nefungujúce URL odkazy. Takisto skontrolujte, či stránka funguje na https protokole. Pomôckou je „zámok“ pri odkaze stránky v prehliadači. Útočníci často v adrese domény použijú zámerný preklep, aby sa odkaz na stránku zdal legitímny.
 6. Kontakty – ak nie sú na stránke uvedené kontakty na predajcu, mali by ste spozornieť. Legitímne stránky disponujú viacerými spôsobmi komunikácie so zákazníkom, hlavne mailovou adresou, telefónom, možnosťami online chatu, ale aj fyzickou adresou a fakturačnými údajmi (napr. IČO). Odporúčame nakupovať u obchodníkov so zverejneným sídlom na území Slovenskej republiky, pretože sa ťažko realizuje reklamačný proces. Môžete mať dojem, že stránka je tovarom s pôvodom zo Slovenska, ale príde Vám tovar z Činy a budete mať problémy na colnici s tovarom ktorý je napodobenina z Číny.
 7. Spôsoby a zabezpečenie platby – Oficiálne online obchody vo väčšine prípadov ponúkajú svojim zákazníkom viaceré možnosti platby, napríklad platbu kartou, na dobierku, prevodom alebo pri osobnom prevzatí. Ak ponúkajú online obchody platbu kartou, uistite sa, že je platba zabezpečená a prebieha cez oficiálnu platobnú bránu banky alebo spoločnosti, ktorá môže takéto služby poskytovať. Takéto informácie sa dajú overiť napríklad na stránke Národnej banky Slovenska. Pokiaľ sa ponuka platba Paypalom, tak tuto možnosť odporúčame. (https://subjekty.nbs.sk/&ll=en?aa=select_sector&bb=2&cc=&qq=)
 8. Používajte viacero platobných kariet – ak často nakupujete online, odporúčame vám vyčleniť si na tento účel ďalšiu kartu, na ktorej budete mať obmedzenú výšku finančných prostriedkov a limit na platenie. Ešte lepším riešením je používanie jednorazových virtuálnych platobných kariet.
 9. Nevypĺňajte zbytočné osobné údaje – seriózny online obchod od vás nežiada viac osobných údajov, ako je nevyhnutné pre doručenie objednaných produktov. Ak od vás pri registrácii alebo platbe predajca žiada zadanie neštandardných údajov, ako je rodné číslo, dátum narodenia, alebo číslo občianskeho preukazu bez zjavného dôvodu, pravdepodobne pôjde o podvodné konanie s cieľom získať vaše osobné údaje.
 10. Podozrivé e-maily – buďte obozretní voči e-mailom, ktoré sú od vám neznámeho odosielateľa. Neklikajte na odkazy ani prílohy, aj keď odkazujú na lákavú ponuku. Ak máte pochybnosti, vymažte správu alebo kontaktujte uvedeného odosielateľa, aby ste si overili pravosť e-mailu. Najlepšie je overiť si e-mail aj prostredníctvom telefonického hovoru. Kontakty vždy hľadajte na oficiálnych stránkach.
 11. Vyhnite sa verejným Wi-Fi sieťam – Vyhnime sa verejným Wi-Fi. Existuje tu riziko, že môžete nevedomky odhaliť svoje osobné údaje alebo údaje o kreditnej karte útočníkom. Ak nemáte na výber a musíte uskutočniť transakciu na verejnom Wi-Fi pripojení, na zabezpečenie vášho pripojenia použite virtuálnu súkromnú sieť (VPN).

Ak sa pri nakupovaní počas Black Friday alebo Cyber Monday stretnete s podvodnou stránkou, kontaktujte nás s uvedením čo najväčších detailov.

Zdroje:
https://www.us-cert.gov/ncas/current-activity/2019/11/27/black-friday-shopping-protect-your-identity
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6605047777703546881/
https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/operation-takes-down-over-33-600-internet-domains-selling-counterfeits-goods


« Späť na zoznam