Zabezpečenie domácej siete
Chránená domáca sieť znamená, že vaša rodina môže používať internet bezpečnejšie.
Väčšina domácností teraz prevádzkuje sieťové zariadenia pripojené k internetu, vrátane počítačov, herných systémov, televízorov, tabletov a smartfónov, ktoré pristupujú k bezdrôtovým sieťam. Aby ste ochránili domácu sieť a vašu rodinu, musíte mať k dispozícii správne nástroje a dôveru, že členovia rodiny môžu používať internet bezpečne.
Prvým krokom je udržiavať čistý počítač a zabezpečiť, aby všetky vaše zariadenia s internetovým pripojením mali najnovší operačný systém, webové prehliadače a bezpečnostný softvér. To zahŕňa aj mobilné zariadenia, ktoré sú pripojené k vašej bezdrôtovej sieti.
Zabezpečte svoj bezdrôtový router
Bezdrôtová sieť znamená pripojenie prístupového bodu k internetu – napríklad káblového alebo DSL modemu – k bezdrôtovému routeru. Prechod na bezdrôtové pripojenie je pohodlný spôsob, ako umožniť viacerým zariadeniam pripojiť sa k internetu z rôznych oblastí vášho domova. Pokiaľ však nezabezpečíte router, ste zraniteľní voči ľuďom, ktorí pristupujú k informáciám vo vašom počítači, pomocou bezplatnej internetovej služby a potenciálne pomocou vašej siete na páchanie počítačovej kriminality.
Tu sú spôsoby zabezpečenia vášho bezdrôtového routeru:
Zmeňte názov routeru:
Výrobca routeru priradil predvolené ID – nazývaný „service set identifier”(SSID) alebo „extended service set identifier”(ESSID). Zmeňte meno svojho routeru na také, ktoré je jedinečné pre vás a iní ho ľahko neuhádnu.
Zmeňte predvolené heslo na routeri:
Ponechanie predvoleného hesla v nezmenenom stave umožňuje oveľa jednoduchšie hackerom pristupovať k vašej sieti. Mali by ste to čo najskôr zmeniť. Silné heslo je veta s dĺžkou najmenej 12 znakov. Zamerajte sa na pozitívne vety alebo frázy, o ktorých sa chcete zamyslieť a ľahko si ich zapamätajte (napríklad “Milujem hudbu.”). Na mnohých stránkach môžete dokonca použiť medzery!
Skontrolujte možnosti zabezpečenia:
Pri výbere úrovne zabezpečenia routeru vyberte možnosť WPA2, ak je k dispozícii, alebo WPA – tieto úrovne sú bezpečnejšie ako možnosť WEP.
Vytvorte heslo pre hosťa:
Niektoré zariadenia umožňujú hosťom používať siete prostredníctvom samostatných hesiel hosťa. Ak máte doma veľa návštevníkov, je dobré nastaviť hosťovskú sieť.
Použitie brány firewall:
Firewally pomáhajú hackerom v používaní zariadenia na odoslanie vašich osobných údajov bez vášho povolenia. Zatiaľ čo antivírusový softvér skenuje prichádzajúce e-maily a súbory, brána firewall je ako strážca, sleduje pokusy o prístup k vášmu systému a blokuje komunikáciu so zdrojmi, ktoré nepovolíte. Váš operačný systém a / alebo bezpečnostný softvér pravdepodobne prichádza s predinštalovanou bránou firewall, ale uistite sa, že tieto funkcie zapnete.
Chráňte sa s týmito tipmi:
Zabezpečte súčasný bezpečnostný softvér:
Najnovší bezpečnostný softvér, webový prehliadač a operačný systém sú najlepšou obranou pred vírusmi, malware a inými hrozbami na internete.
Chráňte všetky zariadenia, ktoré sa pripájajú k internetu:
Okrem počítačov, smartfónov a herných systémov potrebujú ochranu pred vírusmi a škodlivým softvérom aj všetky zariadenia s prístupom na sieť.
Pripojte a skontrolujte:
USB a iné externé zariadenia môžu byť infikované vírusmi a škodlivým softvérom. Použite bezpečnostný softvér na ich skenovanie.
Chráňte svoje peniaze – internet banking a online nakupovanie:
skontrolujte, či sú stránky zabezpečené. Kontrolujte protokol webových stránok “https: //”, čo znamená, že stránka má ďalšie opatrenia, ktoré vám pomôžu zabezpečiť vaše informácie. “Http: //” nie je zabezpečené.
Zálohujte:
Chráňte svoju cennú prácu, hudbu, fotografie a iné digitálne informácie tým, že budete vytvárať elektronické kópie dôležitých súborov a bezpečne ich ukladať.
(Autor: National Cyber Security Alliance. Publikované s povolením autora.)