SK-CERT na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2019 a CyberTAPA 2019

V Dňoch 12.11- 13. 11. 2019 sa v Hoteli Crowne Plaza konal medzinárodný kongres ITAPA 2019, najväčšie podujatie o IT vo verejnej správe na Slovensku.
Konferencia, ktorá trvala tri dni bola plná noviniek zo sveta digitalizácie, umelej inteligencie, big data, priemyslu 4.0., kybernetickej bezpečnosti, inteligentného zdravotníctva a smart cities.
Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT tak, ako minulý rok, spoluorganizovalo podujatie CyberTAPA, dvojdňový kurz praktickej kybernetickej ochrany vo forme workshopov.
Prvé trojhodinové Table-Top cvičenie „Podozrivý mail je len začiatok“ viedol lektor Matej Šalmík z Národného centra kybernetickej bezpečnosti, SK-CERT.

Table-top cvičenia sú druhom netechnických cvičení, ktoré sa zameriavajú na trénovanie rozhodovania, ako aj na precvičenie, otestovanie vlastných postupov a procesov, trénovanie úloh a zodpovedností jednotlivých rolí, a to všetko v súvislosti s riešením vzorových kybernetických bezpečnostných incidentov.


Ďalším workshopom sprevádzal lektor Ján Skalný z SK-CERT. Na tomto štvorhodinovom workshope predstavil možnosti a obmedzenia moderného open source systému detekcie narušenia Suricata.
Workshop bol zameraný na praktické ukážky funkcionality tohto systému, spôsob písania detekčných pravidiel, možnosti optimalizácie pre spracovávanie väčších dátových tokov a taktiež hľadaniu vzoriek a generovanie NetFlow záznamov obohatených o informácie z aplikačných protokolov.

Posledným z workshopov, ktoré zastrešilo SK-CERT bol workshop “Zraniteľnosti v softvéri – útok a ochrana“ ktorý viedol lektor Milan Pikula.
Tento praktický workshop odhalil ukázal ako fungujú bezpečnostné zraniteľnosti v softvéri a ako ich útočníci zneužívajú. Začínajúci penetrační testeri sa naučili, ako tieto zraniteľnosti odhaľovať a programátori mali možnosť sa naučiť, ako sa im vyhnúť už počas vývoja softvéru.
V rámci kongresu ITAPA vystúpil so svojou prezentáciou aj riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Rastislav Janota, ktorý v rámci bloku Kybernetická bezpečnosť – budovanie bezpečného štátu predstavil pohľad na budovanie bezpečného štátu v kybernetickom priestore.

Ak aj Vás zaujíma spôsob akým uvažujú útočníci a spôsob ako sa im brániť, sledujte ďalšie naše články kde Vás budeme informovať o podobných podujatiach.


« Späť na zoznam