TL;DR

TL;DR: Spoločnosť KIA má pred sebou náročné rozhodnutie (7. týždeň)

Južná Kórea prichytila svojho suseda opäť pri čine, niekoľkomiliónové starosti má popredná automobilka v krajine ďaleko za oceánom a objavil sa prvý malvér optimalizovaný na procesory Apple Silicon.

Ukrajinská bezpečnostné zložky majú za sebou úspešný zásah a holandská polícia vydala varovanie pre hackerov.

Útočníci úspešne „úradovali“ aj v Singapure či na britských ostrovoch. Viac si už ale prečítajte v našom pravidelnom súhrne.

V hre sú desiatky miliónov dolárov

Spoločnosť Kia Motors America sa stala terčom ransomvérového útoku DoppelPaymer. Útok úspešne odstavil kľúčové služby – platobné systémy, UVO Link aplikáciu, telefonické služby, portál majiteľov, interné webstránky a iné. Útočníci za kľúče na dešifrovanie požadujú 20 miliónov dolárov.

Útočníci deklarujú, že sa im podarilo získať objemné množstvo dát a vyhrážajú sa zvýšením výkupného na 30 miliónov a následný predaj dát na čiernom trhu, ak spoločnosť odmietne zaplatiť.

Veľká žatva dát

Telefonická spoločnosť Singtel v Singapure sa stala terčom kybernetického útoku. Útočníci ukradli osobné informácie približne 130 000 zákazníkom spoločnosti. Dáta obsahovali mená, dátumy narodenia, mobilné čísla a adresy.

Od bývalých aj aktuálnych zamestnancov získali bankové údaje a získali tiež dodatočné dáta o 23 ďalších spoločnostiach, s ktorými Singtel spolupracuje.

Pozorné oko

Marketingová spoločnosť Omnicom Media Group sa stala terčom kybernetického útoku.

Spoločnosť útok identifikovala ako neštandardnú aktivitu v jej systémoch a deklaruje, že incident nenarušil jej fungovanie a žiadne dáta nie sú ohrozené.

Ďalší útok

Britská platforma na obchodovanie s kryptomenami EXMO sa stala terčom úspešného DDoS útoku, ktorý prerušil funkcionalitu služby. Ide o ďalší kybernetický útok po decembrovej krádeži 5 % majetku zákazníkov spoločnosti z internetových peňaženiek.

Útočníci a dôvod DDoS útoku nie sú známe.

Dáta na predaj

Neznámy kybernetický útočník predával osobné a finančné dáta o viac než 257-tisíc zákazníkov onlinového gamblingu v Litve známeho pod názvom Olybet/orakulast.lt.

Ponúkal prihlasovacie údaje – e-mailové adresy a šifrované heslá, ale aj tabuľky s osobnými a finančnými dátami – odfotenými pasmi, občianskymi preukazmi a detailmi o kreditných kartách.

Lov na recept

Spravodajská služba Južnej Kórey odhalila pokus o prienik do systémov farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Útočníci hľadali informácie o technológii používanej na tvorbu vakcín proti koronavírusu. Za útokom stoja pravdepodobne hackeri zo Severnej Kórey.

SHORTCUT

  • Bezpečnostný výskumník zo spoločnosti Objective-See odhalil prvý malvér optimalizovaný pre novéprocesory Silicon od spoločnosti Apple,
  • urologická klinika v Mníchove Planegg sa stala v januári terčom ransomvérového útoku. Informácie o útočníkovi, výške výkupného a či prebehla aj extorcia dát nie sú známe,
  • holandská polícia napísala varovanie hackerom na všetkých dostupných hackerských fórach ktoré monitoruje. Sloganom akcie bolo: Každý robí chyby, my čakáme na tú tvoju,
  • ukrajinská polícia zatkla členov ransomvérovej skupiny Egregor. Pri akcii pomáhali aj francúzske bezpečnostné zložky.

« Späť na zoznam