Úder na reputáciu. Huawei podľa internej správy spolupracovala na sledovaní etnickej skupiny

O čínskych IT spoločnostiach sa toho v súčasnosti píše veľa. Sú objektom podozrievavosti aj našich tajných služieb pri zavádzaní technológií 5G.  Pošramotenej reputácii firmy Huawei nepomôžu ani najnovšie zistenia.

Čínsky IT gigant spolupracoval s bezpečnostnými dodávateľmi na vývoji sledovacích produktov, z ktorých niektoré môžu slúžiť na identifikáciu etnickej príslušnosti.

Skúšala napríklad softvér, ktorý dokázal označiť tváre príslušníkov ujgurskej menšiny a automaticky upozorniť na ich prítomnosť políciu.

Firma je podozrivá aj z toho, že s partnermi poskytli niektoré z týchto sledovacích produktov štátnym orgánom v severozápadnom regióne Sin-ťiang. Čínska komunistická strana sa už celé desaťročia usiluje v oblasti o kontrolu a asimiláciu Ujgurov – turkickej etnickej menšiny.

Nezávislí odborníci z výskumnej organizácie IPVM zverejnili informácie z internej správy Huaweiu. Dokument s podrobnosťami o testoch spoločností Huawei a Megvii bol označený ako dôverný, no iba tak si visel verejne dostupný na európskych webových stránkach spoločnosti Huawei. Medzičasom odtiaľ zmizol.

Správa uvádza, že systém snímania tváre by mohol spustiť „ujgurský poplach“, čo vyvolalo obavy, že softvér by mohol pomôcť podporiť čínsky zásah proti moslimskej menšine.

Odhalenie vystupňovalo medzinárodný odpor proti spoločnosti Huawei, ktorá sa však voči obvineniam ohradila. Popiera tvrdenia, že by vyvíjala alebo predávala systémy, ktoré by identifikovali ľudí podľa ich pôvodu. Takisto vylúčila, že by používali technológie na diskrimináciu alebo utláčanie členov akejkoľvek komunity.

Vďaka širokému sortimentu smartfónov s výkonnými fotoaparátmi, cloudových systémov, kde sa ukladajú dáta používateľov a ďalších technických nástrojov a zariadení sa spoločnosť Huawei stala dôležitým aktérom v oblasti sledovacích technológií.

Už v roku 2018 spolupracovala so startupom Megvii na testovaní rozpoznávania tváre Megvii Face ++. Dokázal skenovať tváre v dave a odhadnúť vek, pohlavie a etnickú príslušnosť človeka.

Megvii je jedným z najväčších poskytovateľov systému rozpoznávania tváre na svete. Používa sa v celej Číne na mnohých verejných priestranstvách, ale aj v súkromných budovách.

Vývojári sa však ohradzujú, že takéto systémy odrážajú technologický pokrok v krajine a že ich rozšírené použitie môže pomôcť vláde zaistiť bezpečnosť ľudí.

Obhajcovia ľudských práv varujú, že tieto technológie sú nebezpečné v nesprávnych rukách. Systémy by sa dali zneužiť v krajinách, ktoré chcú kriminalizovať menšiny a rozšíriť politickú kontrolu.

Masové rozšírenie zariadení, ktoré obsahujú podobné sledovacie technológie, zabezpečuje zber citlivých dát na serveroch výrobcu, ktorý ich má povinnosť na základe čínskej legislatívy poskytnúť tieto údaje v prípade potreby vládnym organizáciám.

Odhalenie podnietilo aj veľké etické diskusie medzi výskumníkmi v oblasti umelej inteligencie. Varujú pred diskrimináciou, profilovaním aj trestaním štátom.

Systém nemusí priniesť presné výsledky, pretože jeho výkonnosť by sa veľmi líšila v závislosti od osvetlenia, kvality obrazu a ďalších faktorov. Rozmanitosť etnických skupín a pôvodov ľudí navyše nie je zreteľne rozdelená do jednoduchých zoskupení.

Správa z testu v internej správe tiež uviedla, že systém bol schopný v reálnom čase robiť snímky chodcov, analyzovať videosúbory a prehrávať 10-sekundové zábery pred a po detekcii akejkoľvek ujgurskej tváre.

Čína nie je jedinou krajinu, kde sa rozpoznávanie tváre využíva. V Spojených štátoch sa polícia snažila využívať niektoré z týchto technológií, napríklad rozpoznávanie tváre, na vyšetrovanie trestných činov.

Po letných celonárodných protestoch proti zneužívaniu tohto systému políciou technológiu zakázali. V Ugande používali policajní a vládni úradníci kamery Huawei na rozpoznávanie demonštrantov a politických oponentov.

Zdroje:

https://ipvm.com/reports/huawei-megvii-uygur

https://www.cnet.com/news/huawei-tested-facial-recognition-that-identified-uighur-muslims-set-off-alarm-says-report/

https://www.washingtonpost.com/technology/2020/12/08/huawei-tested-ai-software-that-could-recognize-uighur-minorities-alert-police-report-says/

https://www.washingtonpost.com/technology/2020/12/12/huawei-uighurs-identify/


« Späť na zoznam