Najväčšie slovenské CTF cvičenie skončilo. Výsledky sú prekvapivé!

Viac ako tisícka registrovaných, stovky hráčov, prekvapivé víťazstvá a najmladší účastníci vo veku 12 rokov. Taká bola CyberGame

Skončil sa prvý ročník slovenskej kyberbezpečnostnej hry CyberGame, kde sa registrovalo viac ako tisícdvesto účastníkov. Na hráčskej platforme „zbieralo vlajky“ 581 hráčov rôznych vekových kategórií a profesií a všetkým účastníkom tak CyberGame umožnila exkurziu do sveta profesionálov kybernetickej bezpečnosti.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT ako odborný garant súťaže pripravilo počas desiatich týždňov v štyroch hracích vetvách viacej ako osemdesiat úloh a spravovalo kanál pre často kladené otázky. Štyri hracie vetvy – malvérová analýza, obfuskácia a kryptografia, forenzná analýza a OSINT analýza – boli inšpirované predovšetkým denným výkonom profesionálov.

Najvyšší počet bodov 741 a jednobodový rozdiel medzi prvým a druhým miestom svedčia o silnej konkurencii a kvalite hry. Podľa údajov v registrácii sú v prvej desiatke traja univerzitní študenti a jeden zamestnanec verejnej správy. Do malvérového laboratória spoločnosti ESET v Montreale poletí absolútny víťaz CyberGame,  najlepšia hráčka a najlepší študent.

Víťaz CyberGame Janči je programátor v IT, dokonca bez špeciálnych bezpečnostných skúseností: „Oslovilo ma, že hra je slovenská a najmä typy úloh, ktoré sa tam riešili. Slovensko možno trošku zaspalo v tejto oblasti oproti ostatným krajinám, kde takéto akcie už bežia dlhší čas. Ale zase, už sa to aj u nás začína pomaly rozbiehať.

Najlepšia hráčka Ľubica je príslušníčkou Ozbrojených síl Slovenskej republiky, toho času na rodičovskej dovolenke: „CyberGame bola moja prvá skúsenosť so cyber security, veľmi ma zaujala a vďaka tejto hre som zistila, že je to oblasť, ktorej sa chcem ďalej venovať. Hra bola perfektne pripravená, bola to skvelá skúsenosť a zážitok.

Martin je študent na FIIT STU a venuje sa informačnej bezpečnosti ako analytik: „Hra ma oslovila najmä kvalitou scenárov, ktoré boli veľmi dobre pripravené a príjemne sa hrali.

„Nároky na vzdelávanie a osvetu v kybernetickej bezpečnosti rastú a gamifikácia je účinný a efektívny model pre všetky vekové kategórie,“ uviedol Rastislav Janota, riaditeľ SK-CERT. „Zaujímajú nás vzdelaní hráči, ktorí použili CyberGame ako tréningovú platformu, ale aj takmer sedemsto účastníkov, ktorí sa prihlásili a nahliadli do nášho sveta kybernetickej bezpečnosti.“ Desiatka hráčov do 25 rokov dostane ponuku reprezentovať Slovensko v národnom tíme European Cyber Security Challenge v septembri vo Viedni.

CyberGame v číslach

  • 1 242 registrovaných účastníkov
  • 547 hráčov a 34 hráčok, ktorí skórovali, čiže vyriešili aspoň jednu úlohu
  • 231 hráčov študentov zo základných, stredných a z vysokých škôl
  • 30 aktívnych hráčov do sedemnásť rokov
  • 93 hráčov uviedlo ako zamestnávateľa verejnú správu

Úplné výsledky a poradie hráčov nájdete na webovej stránke www.cybergame.sk

Kontakt pre médiá: Simona Kralovičová  [email protected]


« Späť na zoznam