Guardians 2020 je opäť aj pod hlavičkou SK-CERT

Vedci, lekári, imunológovia či výskumné laboratória neboli nikdy pod väčším tlakom ako dnes. Celý svet čaká na vývoj prvej, životne dôležitej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Ich práca však nepriťahuje len pozornosť médií, ale aj hackerov. Práve proti týmto fiktívnym zločincom tento rok stoja účastníci súťaže Guardians 2020.

Binary Confidence a Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT (Národný bezpečnostný úrad) spoluorganizujú už štvrtý ročník súťaže pre IT špecialistov s podnázvom „Corona Edition“. Počas celého októbra budú registrovaným tímom postupne pribúdať nové úlohy. V simulovanom prostredí budú odolávať útokom hackerov na výskumné laboratórium.

V jednotlivých zadaniach si môžu registrovaní účastníci preveriť v praxi svoje znalosti v oblasti reakcie na incidenty v prostredí, ktoré pripomína skutočnú podnikovú sieť. Organizátori pripravili útoky v spolupráci s profesionálnymi penetračnými testermi na reálnych metódach APT skupín.

Na predchádzajúcich ročníkoch sa mohli zúčastniť len študenti. Teraz je súťaž otvorená aj pre firmy a širokú verejnosť. „Nielen IT špecialisti, ale všetci, ktorých zaujíma IT bezpečnosť, si v nej môžu vyskúšať, ako by dokázali reagovať na simulovaný útok hackerov, zistiť ako útok prebiehal a aké škody sa útočníkom podarilo napáchať,“ dodáva sieťový špecialista so zameraním na bezpečnosť IT systémov a sietí, spoluzakladateľ spoločnosti Binary Confidence Ján Andraško.

Guardians 2020 už prilákal viac ako 150 tímov, z ktorých 40 aktívne hrá a spolu odoslali už 15 000 odpovedí na súťažné úlohy. Ani to však zatiaľ neovplyvnilo fakt, že jednu z úloh doteraz správne vyriešil iba jeden registrovaný tím.

Vzhľadom na obmedzenie počas pandémie je súťaž len v online priestore formou CTF (Capture The Flag) a je možné prihlásiť sa kedykoľvek počas mesiaca október. Už v tejto chvíli sa medzi registrovanými tímami nachádzajú špičkoví odborníci na kybernetickú bezpečnosť a o prvenstvo súťažia nielen zamestnanci zo slovenských top IT spoločností či štátnych úradov, ale aj univerzitné tímy či desiatky amatérskych nadšencov zo Slovenska aj Česka.

Priebežné výsledky môžete sledovať na oficiálnej webstránke súťaže.


« Späť na zoznam