SK-CERT Bezpečnostné varovanie V20240416-04

Dôležitosť Kritická
Klasifikácia Neutajované/TLP:CLEAR
CVSS Skóre
9.8
Identifikátor
Pluginy redakčného systému WordPress – kritická bezpečnostná zraniteľnosť
Popis
Vývojári pluginov pre redakčný systém WordPress vydali bezpečnostné aktualizácie na svoje produkty, ktoré opravujú viacero bezpečnostných zraniteľností, z ktorých jedna je označená ako kritická.
Kritická bezpečnostná zraniteľnosť s identifikátorom CVE-2024-2876 nachádzajúca sa vo WordPress plugine Icegram Express, spočíva v nedostatočnej implementácii bezpečnostných mechanizmov a umožňuje vzdialenému, neautentifikovanému útočníkovi prostredníctvom SQL injekcie vykonať škodlivý kód s následkom úplného narušenia dôvernosti, integrity a dostupnosti systému.
Zneužitím ostatných bezpečnostných zraniteľností možno vykonať škodlivý kód s následkom úplného narušenia dôvernosti, integrity a dostupnosti systému.
Ak je v produkte Shortcodes and extra features for Phlox theme prítomný POP chain, napríklad prostredníctvom iného nainštalovaného pluginu, možno predmetnú zraniteľnosť zneužiť na odstránenie ľubovoľných súborov v zasiahnutom systéme, neoprávnený prístup k citlivým údajom a vzdialené vykonanie kódu.
Dátum prvého zverejnenia varovania
15.4.2024
CVE
CVE-2024-2876, CVE-2023-7064, CVE-2024-3067
IOC
Zasiahnuté systémy
Icegram Express vo verzii staršej ako 5.7.15
Shortcodes and extra features for Phlox theme vo verzii staršej ako 2.15.2 (vrátane)
WooCommerce Google Feed Manager vo verzii staršej ako 2.6.0
Následky
Vykonanie škodlivého kódu
Neoprávnený prístup k citlivým údajom
Neoprávnená zmena v systéme
Zneprístupnenie služby
Odporúčania
Odporúčame uistiť sa, či Vaše webové stránky a aplikácie založené na redakčnom systéme WordPress nevyužívajú predmetné pluginy v zraniteľných verziách. V prípade, že áno, administrátorom SK-CERT odporúča:
– v prípade, že sa jedná o pluginy s ukončenou podporou, predmetné pluginy odinštalovať,
– v prípade, že sa jedná o pluginy, pre ktoré nie sú v súčasnosti dostupné bezpečnostné aktualizácie, predmetné pluginy až do vydania záplat deaktivovať alebo odinštalovať,
– v prípade, že sa jedná o pluginy, pre ktoré sú dostupné bezpečnostné záplaty, predmetné pluginy aktualizovať,
– vo všetkých prípadoch preveriť logy na prítomnosť pokusov o zneužitie zraniteľností,
– vo všetkých prípadoch preveriť integritu databázy a samotného redakčného systému.
Po odstránení zraniteľností, ktoré mohli spôsobiť získanie prístupu k citlivým údajom alebo vzdialené vykonanie kódu, je dobrou praxou zmena všetkých hesiel a kľúčov na dotknutom systéme a aj na iných systémoch, kde sa používalo rovnaké heslo či kľúč.
Zdroje
https://www.wordfence.com/threat-intel/vulnerabilities/wordpress-plugins/email-subscribers/icegram-express-email-subscribers-newsletters-and-marketing-automation-plugin-5714-unauthenticated-sql-injection
https://www.wordfence.com/threat-intel/vulnerabilities/wordpress-plugins/auxin-elements/shortcodes-and-extra-features-for-phlox-theme-2152-authenticated-subscriber-php-object-injection-via-auxin-template-control-importer
https://www.wordfence.com/threat-intel/vulnerabilities/wordpress-plugins/wp-product-feed-manager/woocommerce-google-feed-manager-242-authenticated-admin-sql-injection-to-reflected-cross-site-scripting

« Späť na zoznam